Park prirode Golija 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 18 | Nivo: Geografski fakultet

GEOGRAFSKI FAKULTET
UNIVERZITETA U BEOGRADU
- PARK PRIRODE GOLIJA -
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE
Slavoljub Jovanovic Ana Pantic 25/2007.
BEOGRAD, 2009.
1. Geografski polozaj
Slika 1. Položaj Golije
2. Reljef
3. Hidrografija
Slika 2. Golijska Reka
4.
Klima
“Srednja godisnja temperatura je 9,5 C. Do 700 m n. visine zastupljena je umereno-kontinentalna klima. Reon od 700 -1300 m m n.v. odlikuje se dugim i ostrim zimama sa obilnim sneznim padavinama. Leta su sveza i kratka, jesen i prolece su kratki, pa je prelazni period nagli. Insolacija je znacajan prirodni i turisticki faktor koji posredno ima uticaj na biljni svet i na Goliji iznosi 1895 casova, sto je vise nego na Tari gde iznosi 1700 casova i Kopaoniku gde iznosi 1714 casova.
Zbog vece nadmorske visine, cistije atmosfere, suncevi zraci prodiru u vecoj kolicini. Sneg se obicno pojavi prvi put krajem novembra, a poslednji krajem aprila. na Goliji se zadrzi blizu 5 meseci, a dostize visinu preko 1 m. U slivu Golijske Moravice tokom cele godine duva severac, koji s jedne strane doprinosi da i u toplim letnjim danima nema velikih vrućina, a zimi, kad je intenzivniji, doprinosi stvaranju smetova. Krajem zime i početkom proleća južni vetar ubrzava topljenje snega.. “ (Aleksandar R., 1995.)
5. Biljni i zivotinjski svet
“Golija je obrasla bukovom šumom na severnim, severoistočnim i istočnim ekspozicijama. Najveća površina pod bukvom nalazi se na Crnom Vrhu (Biser Voda). Visinski interval bukve je dosta širok, od 500 do 1000 m nadmorske visine. Ispod pojasa bukve nalazi se pojas hrasta. Iznad pojasa bukve nalazi se pojas mešovitih, bukovo–jelovih i bukovo–smrčevih šuma. Iznad 1700 m zastupljena je samo smca. Zanimljivi su varijeteti smrče koji neodoljivo podsećaju na omorika, a dva takva primerka rastu pored Golijske reke i zaštićena su.Pored neplanske eksploatacije Golija je ostala prebogata šumom, tako da u nekim delovima možemo naći stabla visoka i do 40 metara.Na Goliji je zabeleženo 1091 vrsta živog sveta, zatim podatak o 117 vrsta i varijeteta algi, 40 vrsta mahovina (Bryophyta), 7 vrsta lišajeva (Lichenes) i 75 vrsta gljiva (Mycophyta). Zbog prisustva 95 vrsta ptica Golija je jedan od veoma važnih planinskih ornitoloških evropskih centara. Njihovo prisustvo u različitim tipovima staništa, pokazuje koliko je raznovrstan svet ptica..
Kao što svako područje ima svoj simbol i svoje obeležje, za Goliju se slobodno može reći da je centar reliktnih biljnih vrsta  i carstvo planinskog javora (Acer heldreichii) koji ovde gr

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!